Introducing the new Lightpro LED strip which can be added to your existing Lightpro system. We are now offering the LED strip in a shorter 5mtr length for any smaller projects but you can still cut it down at certain intervals. The LED strip requires a 220L to connect to the system.
Please note that the 220L is not included with the strip.
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.
All Lightpro fittings come with a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system.
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Plastic |
|---|---|
| Colour | White |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 5mtrs |
| Dimensions (HxW) | 15 x 10 mm |
| Lamp SKU | TBA |
| Lamp | SMD LED non dimmable |
| Lumen / Colour | 90/mtr / 3000K |
| Wattage | 2.2W per mtr |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | N/A |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 20000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0
You might also like