The Barite 40 is a well designed aluminium outdoor post light with a black finish. It's a great feature in any garden or outdoor area. The Barite 40 is the shorter version of the Barite 60.
LAST 8 REMAINING
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.

All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system. (If purchased after 1st April 2023)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Aluminium |
|---|---|
| Colour | Black |
| IP Rating | IP44 |
| Cable | 1 metre rubber with connector |
| Dimensions (HxWxD) | 405 x 65 x 65mm (Without Spike) |
| Replaceable LED | Yes - 6193011 |
| Lamp | MR16 LED non dimmable |
| Lumen / Colour | 190 / 3000K Warm White |
| Wattage | 3W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Spike & Mounting base included |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 10000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0
You might also like