The Oberon Lo is a popular product within the range that can be dimmed with 6 different settings, great for illuminating paths and driveways. The Oberon Lo is the smaller version of the Oberon Hi and when used together create a sleek and modern vibe in the garden.
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.

All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system. (If purchased after 1st April 2023)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Aluminium |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| IP Rating | IP44 |
| Cable | 1 metre H05RN-F with connector |
| Dimensions (HxWxD) | 420 x 64 x 64mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | SMD LED Dimmable |
| Lumen / Colour | 400 / 3000K Warm White |
| Wattage | 4W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Ground Spike |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 10000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0
You might also like