A new addition to the Lightpro Up/Deck Light is the Onyx 20, is a small and compact deck light without a bezel. This spot has a warm, white light source and can be perfectly used as accent lighting.
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.

All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 5 year warranty when used within a complete Lightpro system.
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Plastic |
|---|---|
| Colour | Clear |
| IP Rating | IP67 |
| Cable | 1 metre rubber with connector |
| Dimensions (HxØ) | 33 x 20 mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | SMD LED |
| Lumen / Colour | 1 / 2700K Warm White |
| Wattage | 0.25 |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Ground (20mm drillhole) |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 25000 Hours |
| Warranty | 5 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0
You might also like