The Onyx 30 RA has a warm white light source and anthracite housing/bezel. It is great for a number of different uses including illuminating a path or patio. We supply this deck light with the opal and honeycomb glass as standard. Would you prefer clear glass? Then simply remove the opal glass by unscrewing the head of the Onyx. Find the light too bright or don’t want to be able to see the LED itself? Then insert the honeycomb lens.
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.

All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system. (If purchased after 1st April 2023)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Stainless steel |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| IP Rating | IP67 |
| Cable | 1 metre H05RN-F with connector |
| Dimensions (HxD) | 59 x 45mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | SMD LED non dimmable |
| Lumen / Colour | 4 / 2700K Warm White |
| Wattage | 0.5W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Ground (30mm drillhole) |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 10000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0