Illuminate your canopy with the Tiga Corner! This unique dimmable light can be placed at any angle using the bracket provided. Mount the bracket and simply insert the light. Set the desired light yourself using the dimmer and that’s it! Its great for lighting fences, walls and under a canopy.
12v low voltage lighting means that it is safe for animals and people and easy to install without the need for an electrician.
All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system and purchased after April 1st 2023.
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Aluminium |
|---|---|
| Colour | Black |
| IP Rating | IP44 |
| Cable | 3 metre with connector |
| Dimensions (HxWxD) | 46 x 93 x 105mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | SMD Dimmable LED (Non replaceable) |
| Lumen / Colour | 100 / 2700K Warm White |
| Wattage | 3.5W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Wall Mounting bracket included |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 25000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0