This compact wall light is great for illuminating fences, low walls, steps or borders. Its versatile applications enable you to use this wall light for both mood and accent lighting. This slimline light only has a depth of 42mm so has less chance of getting knocked/damaged. The Tiga Wall is adjustable between wide and spot using the included reflector.
All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system.
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Aluminium |
|---|---|
| Colour | Black |
| IP Rating | IP67 |
| Cable | 1.5 metre with connector |
| Dimensions (HxD) | 59 x 105mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | SMD LED non dimmable |
| Lumen / Colour | 70 / 3000K Warm White |
| Wattage | 4W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Wall bracket |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 10000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

Specific References