The Oberon DL is a brand new product within the range and a new addition to the Oberon post light family. As with the originals Oberon lights, it can be dimmed with 6 different settings and great for illuminating paths and driveways especially with it's downward facing light. The Oberon DL also comes with additional face plates so you can adjust the beam angle, you can create a narrow, medium or wide beam of light. The Oberon Hi is the taller of the Oberon family, with DL sitting in the middle and the Lo being the shortest. All of them used together create a sleek and modern vibe in the garden.

All Lightpro fittings come with a female connector (137A) and a 6 year warranty when used within a complete Lightpro system.
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
| Construction | Aluminium |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| IP Rating | IP44 |
| Cable | 1 metre H05RN-F with connector |
| Dimensions (HxWxD) | 600 x 92 x 109mm |
| Replaceable LED | No |
| Lamp | COB LED Dimmable |
| Lumen / Colour | 750 / 3000K Warm White |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 12V |
| Mounting Type | Ground Spike |
| System | Lightpro |
| Projected Lamp Lifetime | 10000 Hours |
| Warranty | 6 Years |
The Lightpro 12V outdoor lighting system is easily installed by anyone. Simply run Lightpro main cabling around your garden. Connect the award winning Lightpro connectors to the main cable and plug in your lights. It's then simply a case of connecting your main cable to the transformer and plugging the transformer into a standard outdoor plug socket.
Fast, Simple & Safe.

http://www.youtube.com/embed/KsQtxjqaMro?rel=0&controls=0&showinfo=0
You might also like